Symbol języka migowego

Asystencja osobista

03.10.2023
Wpis może zawierać nieaktualne dane.
dla osób z niepełnosprawnościami zamieszkujących na terenie Powiatu Bocheńskiego

wFmUA8Hlcv44wAAAABJRU5ErkJggg==z7tdOddyfQd6n56ChROvRrCTetv1uJLY3efDQ4uQUmwVYJbirlfOudzega6bHkbvRbeh4cErULX1hiW7zgowS3brKydeHu9Ajr5BbeffjKGU4VkUsZdq+z8TxrewwbKX7AAAAABJRU5ErkJggg==
Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie w Bochni realizuje Program MRiPS pn. Asystent osobisty osoby niepełnosprawnej – edycja 2023.

Celem Programu jest zapewnienie dostępności do usług asystencji osobistej, tj. wsparcia w wykonywaniu codziennych czynności oraz funkcjonowaniu w życiu społecznym osób niepełnosprawnych. Obecnie zwiększona została liczba uczestników Programu z 60 do 77 osób. 

Usługi asystencji osobistej dla osób niepełnosprawnych umożliwiają zwiększenie szans na prowadzenie bardziej niezależnego/samodzielnego i aktywnego życia. Głównym celem usług asystencji osobistej powinno być dążenie do poprawy funkcjonowania osoby niepełnosprawnej w jej środowisku, zwiększenie możliwości zaspokajania jej potrzeb oraz włączenia jej w życie społeczne.

Zakres wsparcia będzie ściśle dostosowany do potrzeb danej osoby z niepełnosprawnością. Osoba niepełnosprawna będzie kierowała realizacją świadczonych dla niej usług asystencji osobistej, czyli wsparciem w zakresie:

wykonywania przez osobę niepełnosprawną czynności dnia codziennego;
wyjściu, powrocie lub dojazdach w wybrane miejsca;
załatwianiu spraw urzędowych;
korzystaniu z dóbr kultury (np. muzeum, teatr, kino, galeria sztuki, wystawa);
zaprowadzaniu i odebraniu dziecka z placówki oświatowej.
Usługi asystencji osobistej mogą świadczyć osoby, niebędące członkami rodziny uczestnika:

posiadające dokument potwierdzający uzyskanie kwalifikacji w następujących kierunkach: asystent osoby niepełnosprawnej, opiekun osoby starszej, opiekun medyczny, pedagog, psycholog, terapeuta zajęciowy, pielęgniarka, fizjoterapeuta; lub
posiadające co najmniej 6-miesięczne, udokumentowane doświadczenie w udzielaniu bezpośredniej pomocy osobom niepełnosprawnym np. doświadczenie zawodowe, udzielanie wsparcia osobom niepełnosprawnym w formie wolontariatu; lub
wskazane przez uczestnika Programu (tj. osobę niepełnosprawną) lub jego opiekuna prawnego, pod warunkiem, że osoba wskazana spełnia przynajmniej jeden z warunków, o których mowa w pkt 1 lub 2.
Osoby zainteresowane prosimy o kontakt z Powiatowym Centrum Pomocy Rodzinie w Bochni przy ul. E. Windakiewicza 9/5 w dni robocze, w godzinach od 7:30 do 15:30 (w poniedziałki od 8 do 16).

Informacja telefoniczna: (14) 611-97-40 lub (14) 611-97-44.

Informacja e-mail: pcpr@powiat.bochnia.pl

Logotypy funduszy UE

„Cyfrowy Powiat Bocheński” - E-administracja w Powiecie Bocheńskim.

Używamy plików cookies w celu optymalnej obsługi Państwa wizyty na naszej stronie. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce.